Letnia Szkoła Duszpasterstwa – relacja

W dniach 20-25 sierpnia 2018 r. odbyła się w Pomysku Wielkim na Kaszubach pierwsza Letnia Szkoła Duszpasterstwa DE’IGNIS, której temat brzmiał: „Profesjonalne podejście do zaburzeń depresyjnych”. Szkolenie odbywało się w domu Ichthys należącym do Fundacji DE’IGNIS. Wzięło w nim udział 41 uczestników, w tym kilku pastorów oraz dwóch wykładowców z Niemiec  – pastor, pedagog i terapeuta Winfried Hahn oraz psychiatra prof. dr Herbert Scheiblich. Wykłady były tłumaczone na język polski w precyzyjny sposób przez dwie tłumaczki.

Na szkoleniu została przedstawiona nowa metoda psychoterapii – Psychoterapia Interpersonalna (IPT). Jest to metoda innowacyjna będąca narzędziem w leczeniu depresji. Najważniejszą cechą IPT jest to, że łączy w sobie wartości chrześcijańskie – to co o nas ludziach mówi Bóg w Biblii i to, co czerpane jest z psychoterapii behawioralno-poznawczej. Wykłady kończyły się ćwiczeniami w grupach.

Szkolenie, które przebiegało zarówno w budynku jak i na powietrzu wśród zieleni, przeplatane było czasem na modlitwę, spacery, wycieczki i pływanie w jeziorze. Szkoła duszpasterstwa zakończyła się ogniskiem i wręczeniem uczestnikom certyfikatów. Był to dla wszystkich owocny czas nauki i społeczności.